Chtěli by jste vědět jaký je rozdíl mezi WordPress.org vs. WordPress.com?
Níže se pokusím sepsat podrobné srovnání, pak by jste měli pochopit rozdíl a se správně rozhodnout.
Která platforma WordPress je lepší, je mezi nadšenci WordPress často sporem. Rozdíl mezi těmito dvěma platformami je něco, co si začátečníci možná ani neuvědomují, dokud si již nevyberou, ale nakonec si uvědomí, že to není to, co měli na mysli.
Rozdíl mezi WordPress.org a WordPress.com se zmenšuje na rozdíl mezi hostitelskou a hostovanou platformou, přičemž WordPress.org je hostitelem a WordPress.com je hostovanou verzí. Chcete-li vědět, který z nich byste si měli zvolit při vytváření svého webu , musíte nejprve analyzovat výhody a nevýhody každého z nich.
WordPress.com
WordPress.com je hostovaná platforma, což znamená, že všechny technické aspekty spojené s provozováním webových stránek za vás zpracovává stejný poskytovatel. S WordPress.com získáte bezplatnou subdoménu WordPress (která bude vypadat jako yoursite.wordpress.com), bezplatný webhosting, zálohy zdarma pro váš web, stejně jako bezplatné aktualizace a zabezpečení.
Ačkoli existuje bezplatný plán WordPress.com, je poměrně omezený a doporučujeme ho pouze pro malé osobní blogy, a pouze pokud vám nevadí, že WordPress umisťuje reklamy na váš web. Tento bezplatný plán je dodáván s úložištěm 3 GB, předinstalovanými pluginy, desítkami bezplatných témat, základním přizpůsobením designu a podporou komunity.
Pokud se chcete zbavit reklam, získat podporu e-mailu nebo živého chatu, trochu více úložiště (6 GB) a vlastní název domény, můžete upgradovat na osobní tarif za 4 $ měsíčně. Bezplatný ani osobní plán vám neumožňují zpeněžit váš web ani instalovat doplňky třetích stran.
Prémiový tarif, který stojí 8 $ měsíčně, vám umožňuje zpeněžit web pomocí programu WordAds, ale pokud se rozhodnete nainstalovat také doplňky třetích stran, získáte další upgrade obchodního plánu.
Obchodní plán je nejúplnějším plánem, který poskytuje neomezené úložiště, nástroje SEO, možnost instalace témat nebo pluginů třetích stran, integraci s Google Analytics a umožňuje vám odstranit značku zápatí WordPress.com. To vše za 25 $ / měsíc.
Stručné shrnutí výše uvedeného, zde jsou klady a zápory WordPress.com.
Klady WordPress.com
- Bezplatný hosting a údržba (aktualizace, zálohy, zabezpečení atd.)
- Subdoména zdarma nebo možnost přidat vlastní doménu s vyššími plány.
- Zdarma plán vhodný pro malé hobby blogy.
- Předinstalované pluginy a šablony.
Zápory WordPress.com
- Omezená kontrola a funkce bezplatného plánu.
- Reklamy umístěné na všech bezplatných webových stránkách.
- Zpeněžení je možné, pouze pokud upgradujete na prémiový tarif nebo vyšší a pouze prostřednictvím programu WordAds, který vyžaduje, abyste s nimi sdíleli své výnosy.
- Instalace pluginů a motivů třetích stran je povolena pouze u plánu Premium.
- Nejsou k dispozici žádné funkce eCommerce ani integrace platební brány.
- Žádné vlastní analytické nástroje, kromě obchodního plánu, který integruje Google Analytics.
WordPress.com je skvělý pro ty, kteří nemají potřebné dovednosti pro údržbu vlastního webu a raději by se soustředili na vytváření a publikování obsahu, ale neplánují jej zpeněžovat.
WordPress.org
Pokud si jako platformu pro svůj web zvolíte WordPress.org, budete mít možnost plně ovládat vše, co jde k vytvoření webu. To znamená, že si budete muset koupit vlastní doménu, zvolit si vlastní webhosting, vypořádat se s aktualizacemi, zálohami, problémy se zabezpečením atd. To ale také znamená, že budete mít plnou kontrolu nad všemi aspekty svého webu.
Můžete si nainstalovat WordPress.org zdarma, vybrat si z tisíců bezplatných a prémiových pluginů a témat, přidat funkce eCommerce nebo jakoukoli jinou funkci, kterou chcete, a zpeněžovat svůj blog nebo web, jak uznáte za vhodné
Když hledáte hosting pro svůj web WordPress, rádi za vás zjistíme, že existuje několik webových hostitelů nabízející spravovaný hosting WordPress, který má stejné výhody údržby, jaké byste získali u plánu WordPress.com.
Pokud jde o hostování, můžete vyzkoušet Wedos.cz, cesky-hosting.cz, wp-hosting.cz. Někteří z těchto webových hostitelů dokonce nabídnou na rok zdarma vlastní název domény.
Tato svoboda kontroly, přizpůsobení a zpeněžení je důvodem, proč se mnoho lidí vzdá výhod hostované platformy a rozhodne se pro samoobslužnou verzi WordPress.
Jak již bylo řečeno, zde jsou klady a zápory WordPress.org.
Klady WordPress.org
- Je to zdarma a plně přizpůsobitelné.
- Můžete přidat bezplatné nebo prémiové pluginy a šablony.
- Svůj web můžete zpeněžit, jakkoli uznáte za vhodné, aniž byste museli s kýmkoli sdílet příjmy.
- Můžete použít vlastní analytické nástroje a nástroje pro sledování provozu na webu nebo jiné nástroje, které budete potřebovat.
- Svůj web WordPress můžete přeměnit na online obchod a začít prodávat online.
Zápory WordPress.org
- Jste zodpovědní za nákup vlastního názvu domény a hledání hostingu.
- Odpovídáte za to, že šablony, pluginy a jádro WordPress jsou aktuální.
- Budete se muset vypořádat se zabezpečením a zálohami.
WordPress.org je volbou typu go-to pro ty, kteří chtějí mít nad svým webem plnou kontrolu a nevadí jim vypořádat se se zvláštnostmi nákupu domény nebo hledání webhostingu.
WordPress.org doporučujeme pro profesionální blogery, online obchody, obchodní weby nebo kohokoli, kdo plánuje zpeněžení svých webových stránek a má flexibilitu přizpůsobit svůj web bez omezení.
Který z nich byste si tedy měli zvolit při vytváření svých webových stránek?
Debata WordPress.com vs. WordPress.org se vždy bude týkat typu webu, který plánujete vytvořit. Pokud chcete příležitostný blog, který neplánujete zpeněžit, bezplatná verze WordPress.com bude v pořádku. Pokud nechcete, aby WordPress umisťoval reklamy na váš web, můžete se jich snadno zbavit přepnutím na osobní tarif.
Pokud plánujete zpeněžení svého blogu nebo webu a chcete mít kontrolu nad tím, jaké pluginy, šablony a další nástroje můžete nainstalovat, je WordPress.org způsob, jak jít. Nevýhody výše zmíněné stránky WordPress.org (údržba, zabezpečení, zálohy atd.) Lze snadno vyřešit, pokud zvolíte dobře spravovaný hostingový plán WordPress.
0 komentářů