Jste připraveni posunout své podnikání na další úroveň? Naše špičkové CRM je navrženo tak, aby zefektivnilo vaše operace a zvýšilo vaše zisky.

Uživatelé WordPressu to určitě mají snadné, pokud jde o vytváření webových stránek pomocí CMS. Mohou používat spravovaný hosting WordPress, díky kterému je nastavení WordPress super snadné. Mohou používat úžasná bezplatná témata, aby jejich web vypadal přesně tak, jak se jim líbí. Když je něco, co by chtěli, aby jejich web udělal, uživatelé WordPressu si pro to mohou nainstalovat plugin. Díky úplné úpravě stránek udělal celý systém obrovský krok k tomu, aby se stal ještě uživatelsky přívětivějším, zejména pro lidi, kteří nevědí, jak kódovat. To vše však nečiní rozdíl mezi frontendem a backendem irelevantním a rozhodně to nikoho neomlouvá, aby to věděl.

Pokud tedy stále existují nějaké pochybnosti o tom, co je frontend, co je backend a jaký je mezi nimi rozdíl, uděláme vše pro to, abychom to vyřešili tímto článkem. Zůstaňte naladěni, protože se dozvíte:

Co je Frontend?

Kdykoli navštívíte webovou stránku, budete čelit nejrůznějším vizuálním prvkům – tlačítkům, nabídkám, obrázkům, formulářům, videím, slovům a podobně. To je přední část webu, část, ke které mají uživatelé přístup a používají ji k interakci. Této přední části webu říkáme „frontend“ a lidem, kteří je vytvářejí, „vývojáři frontendu“.

Co dělá frontendový vývojář?

Frontend vývojář je osoba, která má na starosti návrh a vytvoření přední části webu. Často je to zaměňuje s webovými designéry, protože také pracují na frontendu. Mezi těmito dvěma se také výrazně překrývá, i když vývojáři nepoužívají nástroje pro návrh, které používají návrháři.

Vývojář frontendu má na starosti definování a styling vizuálních komponent na frontendu webu. Mají také na starosti zajištění toho, aby byl web interaktivní tam, kde je třeba, a starají se o vytvoření dobré uživatelské zkušenosti.

Vývojáři frontendu obvykle svou práci hodně testují a pozorně naslouchají zpětné vazbě a sledují ukazatele výkonu, aby zajistili dobrý výkon frontendu. Jejich úkolem je zajistit, aby návštěvníci webu měli přístup ke všem částem webu, ke kterým mají přistupovat, a provádět všechny akce, pro které byl web vytvořen. Vývojáři frontendu častěji než ne, zajišťují, aby to uživatelé mohli dělat bez ohledu na zařízení, které používají k přístupu na web, protože odezva je téměř povinná.

Jaké jazyky a nástroje používají vývojáři frontendu?

Vývoj frontendu probíhá s řádkem po řádku kódu. Úplně první věc, kterou se musí každý frontend vývojář naučit, pokud to s kariérou ve vývoji webu myslí vůbec vážně, jsou hlavní jazyky vývoje frontendu. Velké tři jsou:

  • HTML
  • CSS
  • JavaScript

Pokud jste se někdy pokoušeli fušovat do úprav věcí na svém webu WordPress pomocí kódu místo pluginů, pravděpodobně jste použili jeden z těchto tří jazyků. Pokud jde o nástroje, které vývojáři frontendu používají při své každodenní práci, je jich mnoho. Pokud začínáte, měli byste zvážit následující:

  • Editory kódu, protože budete muset použít něco, s čím budete celý kód psát.
  • Různé nástroje, které vám pomohou zjednodušit vaši práci – JavaScriptové frameworky a knihovny, frontendové standardy, CSS preprocesory.
  • Systémy správy verzí pro sledování všech změn, které jste provedli, a poskytující možnost vrátit se k dřívější verzi práce.
  • Validátory kódu, abyste zajistili, že váš kód bude tak dobrý, jak by měl být.

Existuje mnoho, mnoho různých možností z každé z těchto kategorií. Budete chtít vytvořit svou sadu nástrojů v průběhu času a vybrat možnosti, které vám ušetří nejvíce času a učiní konečný produkt vaší práce tím nejlepším, jaký může být. Nakupujte a zjistěte, co je pro vás nejlepší.

Co je backend?

Pravděpodobně si uvědomujete, když mluvíte o webových stránkách, že existuje celá další jejich vrstva, kterou při procházení internetu nevidíte. To je vrstva, kde se ukládají data, kde se nastavují stavební bloky webu nebo aplikace a kde se vytvářejí klíčové funkce, které musí vykonávat. To je backend – věci, které návštěvníci webu nevidí. Věci, které se dějí na straně serveru. Lidé, kteří to všechno dělají, se nazývají „backendoví vývojáři“.

Co dělá backendový vývojář?

Backendoví vývojáři jsou mistři všeho, co se děje v zákulisí webu. Například nastavili, jak web zachází s manipulací a ukládáním dat. K tomu dochází na serveru, v databázi, takže je to v kompetenci backendového vývojáře.

Backendoví vývojáři se také ujistili, že web je vytvořen způsobem, který přispívá ke konečnému cíli webu – jeho důvodu. Jsou to oni, kdo píše kód, který skutečně generuje frontend a zajišťuje, že běží se všemi funkcemi, které potřebuje.

Ani tím povinnosti backendových vývojářů nekončí. Podílejí se také například na zajištění bezpečnosti webových stránek. Jsou to oni, kdo používají API k zajištění správného propojení mezi webem a službami třetích stran. Správa obsahu je další věc, která se děje v zákulisí, takže víte, kdo má na starosti vývoj nebo implementaci systému pro správu obsahu. Stručně řečeno, vývojáři backendu se starají o to, aby web fungoval.

Jaké jazyky a nástroje používají vývojáři backendu?

I když vývojáři backendu nepotřebují tak silné kódovací dovednosti jako vývojáři frontendu, stále tráví čas prací s kódem. Jazyky, které používají, jsou jazyky na straně serveru, které se více zabývají tím, jak věci fungují, než tím, jak vypadají. Některé z široce používaných backendových programovacích jazyků zahrnují:

  • PHP
  • Java
  • C++
  • Python

Seznam může také pokračovat. Pokud jde o další nástroje, které používají, jsou různé, protože musí zohledňovat celou šíři technických znalostí, které musí vývojář backendu mít. Během svého každodenního života může vývojář backendu pracovat na:

  • Databáze, v takovém případě budou používat systémy pro správu databází, jako je MySQL nebo MongoDB.
  • Samotný server je přivede k práci se serverovým softwarem, jako je Nginx nebo Apache.

Vývojáři backendu budou také používat frameworky, knihovny a systémy správy verzí.

Hlavní rozdíly mezi frontendem a backendem.

Frontend a backend jsou něco jako dvě strany jedné mince, a přestože mají některé věci společné, lze s jistotou říci, že jsou to dvě zcela odlišné věci. Tak výrazné, že se lidé často rozhodnou specializovat se na jedno místo na druhé.

Pokud potřebujete rychlý cheat sheet nebo shrnutí rozdílů mezi frontendem a backendem, zde je rychlý seznam:

  • Odkazují na různé části webu, protože frontend je uživatelsky orientovaná část a backend je část webu orientovaná na server.
  • Vývojáři frontendu a backendu vyžadují různé sady dovedností a znalosti různých programovacích jazyků a nástrojů.
  • Cílem vývoje frontendu je vytvořit web, který budou lidé používat. Vývojáři backendu tento cíl podporují a zajišťují funkčnost webu.
  • Frontend se zabývá designem a prvky, backend se zabývá daty, algoritmy a API.

Ať už si vyberete kteroukoli z těchto dvou možností, měli byste očekávat, že budete mít nadprůměrný plat, který bývá vyšší, pokud pracujete jako backendový vývojář.

Můžete dělat vývoj frontendu i backendu?

Nakonec si možná položíte otázku, proč byste se prostě nepustili do vývoje frontendu i backendu, jako skutečný jack-of-all-trades. Nic vám nebrání naučit se lana v obou oblastech vývoje webu a pracovat na frontendu i na backendu. Tomu se říká „full-stack development“ a je to skutečná věc – lidé to skutečně dělají.

Měli byste však mít realistická očekávání ohledně toho, co tím získáte. Můžete zapomenout na dvojnásobný plat za to, že se budete orientovat ve všech částech webu – to se nestane. Můžete také očekávat, že se časem přikloníte k jednomu z těchto dvou.

Co je však nejdůležitější, měli byste vědět, že výhodou, kterou získáte, když se naučíte obojí, je to, že budete více rozumět a více si uvědomovat roli, kterou druhý tým dělá. To z vás může udělat obzvláště cenného hráče v týmu – člověka, který zná rozdíl mezi frontendem a backendem a má znalosti, aby tyto dva mohly lépe spolupracovat.


JK Studio

Jsem freelancer „webmaster“, který tvoří a spravuje weby. Od roku 2008 se věnuji WordPressu. Za tu dobu jsem posbíral nespočet zkušeností a vytvořil stovku projektů.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *