Jste připraveni posunout své podnikání na další úroveň? Naše špičkové CRM je navrženo tak, aby zefektivnilo vaše operace a zvýšilo vaše zisky.

„WordPress je webový software, pomocí kterého můžete vytvořit krásný web, blog nebo aplikaci. WordPress je zdarma a k nezaplacení “– WordPress.org

Jinými slovy, WordPress je software, díky němuž je pro každého neuvěřitelně snadné vytvářet a spravovat vlastní webové stránky. I když to začalo jako jednoduchý software pro blogování, WordPress je nyní plnohodnotným systémem pro správu obsahu (CMS), který vám umožňuje vytvářet na něm prakticky jakýkoliv typ webových stránek – blogy, weby elektronického obchodování, portfolia, obchodní weby, cokoli.

 • 25% procent webových stránek využívá WordPress.
 • 50 tisíc webových stránek se denně vytvoří na WordPressu.
 • 76.5 milion blogu postavených na WordPressu.
 • 409 milionu lidí, kteří měsíčně navštíví blogy postavené na WordPressu.

Nejlepší část o WordPressu je, že vše je zcela otevřený zdroj. To znamená, že existují lidé po celém světě, kteří k tomu přispívají a že je můžete používat zdarma.


Nyní tedy pojďme mluvit o tom, co je potřeba k vytvoření webu WordPress.

Chcete-li nastavit web WordPress, musíte začít s třemi věcmi:

 • Doména
 • Hosting
 • Instalace WordPress

Doména je adresa vašeho webu a to, co lidé zadávají do prohlížeče, aby k němu měli přístup. Například doménou WordPress 24/7 je www.wp24.cz Chcete-li koupit doménu, doporučujeme použít jednoho z registrátoru na www.nic.cz/whois/registrars


Instalace WordPressu

K instalaci je zapotřebí zajistit, aby byly k dispozici potřebné prostředky jako je například.

 • Webhosting alespoň 5 GB prostoru
 • Doménové jméno (www.neco.cz)
 • Databáze (MySQL nebo MariaDB)

RS WordPress běží na serveru a proto potřebuje databázi. Vše si můžete zakoupit jako balíček u poskytovatelé hostingu. Někteří poskytovatelé nabízejí instalaci WordPressu na jedno kliknutí. (např. wedos.czcesky-hosting.cz wp-hosting.cz)


Technické požadavky

RS WordPress potřebuje ke svému běhu nějaký ten datový prostor. Běžná velikost je 5 GB, poskytovatelé hostingu nabízejí v základu průměrně 25 GB. Prostor se používá pro instalaci WordPressu, který zabere okolo 35 MB. Ostatní prostor je využit na vaše soubory (pluginy, šablony, fotky ,dokumenty) které si do WordPressu nahráváte.

Potom je potřeba databáze (MySQL nebo MariaDB). Databáze slouží k uložení nastavení WordPressu a ukládání článků, uživatelských účtů, komentářů a další..

Jako poslední věc je potřeba webový server (hosting), který dokáže odbavit soubory instalace WordPressu a zobrazit konečný výsledek (webovou prezentaci.)

 • PHP 7.3 nebo vyšší
 • MySQL 5,6 nebo vyšší nebo MariaDB 10.1 nebo vyšší
 • Nginx nebo Apache s modulem mod_rewrite
 • Podpora HTTPS
 • Schopnost spouštět PHP skripty (musí zajistit webový server)

Pro instalaci a přístup k souborům se využívá FTP nebo SFTP klient (FilezillaTotal Commander). Všechny služby (vytvoření a správa FTP, databází, nastavení hostingu. mailové schránky) můžete měnit prostřednictvím hostingového účtu.


Postup instalace

Pokud máte všechny požadavky na provoz, můžete začít instalovat.Stáhněte si instalační balíček RS WordPressu.

Balíček si můžete stáhnout na odkazu výše, nebo běžte na českou stránku WordPressu cs.wordpress.org a klikněte na modré tlačítko (stáhnout WordPress).

V administraci webhostingu si vytvořte přístup na FTP/SFTP. Budete potřebovat tyto údaje.
FTP server/hostitel
Uživatelské jméno
Heslo
Někdy také port (FTP-21, SFTP-22)
V administraci webhostingu si také vytvořte databázi MySQL nebo MariaDB. Databázový server běží obvykle na stejném serveru/hostingu jako webové stránky. Budete potřebovat tyto údaje.
Databázový server, většinou je to localhost
Název databáze
Uživatelské jméno
Heslo

Přihlaste se na FTP
Použít můžete program FileZillaTotal Commander nebo jiný program. Po správném vyplnění přístupových údajů byste se měli dostat do adresářů na serveru (hostingu) kam nahrajete instalační soubory RS WordPressu. Zjistěte si od poskytovatele hostingu do kterého adresáře máte instalační soubory WordPressu nahrát. Většina hostingů vím umožní vytvořit i subdomény.
Doména – neco.cz
Subdoména – subdomena.neco.cz
Rozbalte balíček WordPressu a zkopírujte ho na FTP.
Na počítači si rozbalte (odzipujte) stažený balíček. Obsah balíčku (soubory, složky) WordPress nakopírujte na správné místo na FTP (serveru).

Takzvaně nahrajeme na FTP obsah ze složky WordPress, kterou jsme si odzipovali (extrahovali).

Začátek instalace
Pokud již máme celý balíček (soubory) nahraný na FTP, zadáme v prohlížeči naší adresu budoucího webu. Měl by se vám zobrazit první krok instalace.

Pokud se nezobrazí výše zobrazený text, tak by se měla zobrazit nějaká chyba. Ta vám pomůže řešit danou situace. Zřejmě jste soubory nakopírovali jinam.

Během instalace budete vyzváni k zadání přístupových údajů k databázovému serveru (MySQL nebo MariaDB). Náš návod je instalace WordPressu na MySQL.

Další postup je ten poslední, zadáme základní informace.
Název webu
Uživatelské jméno
Heslo
Emailovou adresu
Dostupnost pro vyhledávače
a dáme instalovat.

To je vše.

Teď už stačí se přihlásit do administrace WordPressu. Zadejte uživatelské jméno a heslo který jste zadali v předchozím kroku.

Celou tuto instalaci byste měli zvládnout do 10 minut.


JK Studio

Jsem freelancer „webmaster“, který tvoří a spravuje weby. Od roku 2008 se věnuji WordPressu. Za tu dobu jsem posbíral nespočet zkušeností a vytvořil stovku projektů.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *